اروپاموجودات

گرگینه(Werewolf)

گرگینه

در فولکلور،گرگینه انسانی است که توانایی تبدیل شدن به یک گرگ کامل یا حداقل یک موجود گرگ مانند را دارد.این توانایی یا به اختیار خودش،یا به صورت یک نفرین یا انقال آن توسط زخم و گاز یک گرگینه دیگر است.معمولا تبدیل شدن آن ها در شبی که ماه کامل است اتفاق می افتد،به عمل تبدیل شدن یک انسان به گرگ لایکنتروپی میگویند(Lycanthropy).گرگینه هایی که کاملا تبدیل به گرگ می شوند برای اولین بار تبدیل دردناکی خواهند داشت.اولین بار از این موجود در تاریخ ۶۰ AD یعنی در زمان تولد مسیح و بعد آن یاد شد و تمامی افسانه ها به اروپا بر میگردد با این حال ملت های دیگر هم داستان ها و باور هایی از آن ها دارند.برای مثال در کشور خودمان آن ها با نام قُطرُب در داستان های هزار و یک شب معرفی شدند.آن ها از قدیمی ترین موجودت افسانه ای هستند و در بسیاری از داستان ها و نقاشی ها استفاده شده اند.امروزه هم در بازی های کامپیوتری و فیلم ها بسیار دیده می شوند.آن ها گروهی زندگی می کنند و اغلب از یک آلفا اطاعت می کنند.

لطفا در صفحات اجتماعی ما عضو شوید
اینستاگرام=monsterpedia.ir
کانال=@monsterpedia

کلمه Werewolf از انگلیسی قدیم می آید.Wer به معنای مرد و Wulf که همان گرگ است.در قوم نورس یا همان اسکاندیناوی قدیم این موجود با نام varulfur شناخته می شود.آن  ها در تاریخ اسکاندیناوی بسیار مهم بودند،درواقع یکسری جنگجو بودند که رفتار وحشیانه ای مانند گرگ داشتند و اشاره ای به تبدل آنان به گرگ نشده است.

روش های گرگینه شدن

برهنه شدن و پوشیدن یک کمر بند از پوست گرگ

جادو و نفرین شدن

خوردن آب از روی ردپای گرگ

در روسیه قدیم بعضی ها به این باور بودند که هفتمین پسره هفتمین پسر گرگینه می شود

گاز گرفته شدن توسط یک گرگینه دیگر که در عصر مدرن شایع است و در قدیم زیاد گفته نشده است.

گرگینه در تاریخ

در تاریخ هندو اروپایی،مسیحی ها آن ها را کافر شمرده و باور دارن شیطان در درون این انسان ها زندگی می کند.

در یونان باستان هم اشاره هایی به آن ها شده است. هرودوت Herodotus تاریخ دان یونانی که در شهر هالیکارناسوس(بودروم امروزی ترکیه) که از توابع ایران بود به دنیا آمد.او در نوشته های خود به قوم نیوری در اسکیتا اشاره کرد که سالی یکبار برای چند روز به گرگ تبدیل می شدند.همچنین پوسانیاس جغرافی دان یونانی داستانی از یک پادشاه به نام لایکئن می گوید که یک بچه را در مراسم مذهبی قربانی کرد تا ببیند واقعا زئوس خدا است یا نه.او بخاطر جرم کشتار مردم و آدم خواری نفرین گرگینه ای گرفت و تبدیل به گرگ شد.

در قرون وسطا شایعه شده است که باجان پسر سیمئون یکم(اولین پادشاه بلغار)  میتواست با استفاده از جادو هفته ای یکبار به گرگ تبدیل شود.می گویند که همسر خیانت کارش لباس هایش را دزدید که پس از بازگشت به شکل انسان لباسی نداشته باشد.او تحت شکار پادشاه قرار گرفت اما با طلب رحم و بخشش،بخشیده شد و برای سال ها پادشاه را همراهی کرد.

در قرن ۱۱ام و ۱۰ام گرگینه در آلمان نام برده شد و شباهتی زیادی به داستان هرالد اول پادشاه نروژ در زمان وایکینگ ها داشت که لباس گرگ می پوشید و مانند یک حیوان وحشی سخت جان بود و به سختی در نبرد کشته می شد.

از قرن ۱۶ ام به بعد در اروپا،مخصوصا فرانسه،گزارش های زیادی از حمله گرگینه ها شده است.گزارش ها شامل قتل،تکه تکه کردن و آدم خواری می شد اما مدرک کافی براش ثابت کردن گرگینه ها وجود نداشت.

در فرهنگ آسیا،افسانه ی گرگینه ها به ترک ها در آسیای مرکزی بر میگردد.چون گرگ موجود نمادین اجداد ترک ها بود،هر شِیمنی (Shaman) که می توانست به گرگ تبدیل شود مورد احترام قرار می گرفت.

گرگینه در عصر مدرن

در عصر مدرن گرگینه هایی که در فیلم ها حظور دارند،یا گرگ کامل می شوند یا شکل انسانی خود را حفظ می کنند.بعضی ها باید در ماه کامل تبدیل شده و بعضی ها میتوانند به اختیار خود تبدیل شوند.یک نوع گرگینه هم وجود دارد که بیاد نمیاورد در زمان تبدیل چه کار هایی انجام داده است.گرگینه ها اغلب به دنبال خوردن قلب انسان ها هستند.

قدرت ها

گاز سمی که یا کشنده است یا باعت تبدیل شدن فرد به گرگینه می شود

دندان های بزرگ و پنجه و ناخن های بلند

قدرت غیر انسانی

سرعت و واکنش سریع

دید در شب و بویایی قوی

غیرقابل آسیب زدن مگر اینکه از نقره استفاده شود و یا قلب آن ها از جا کنده شود

بازیابی سریع زخم ها

بعضی ها هم بر این باورند که آن ها جاودانه اند دقیقا مانند دشمن همیشگی آن ها که خون آشام ها هستند

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۸ نظرها

  1. خیلی قشنگ و کامل بود میشه لطفا هر موجودی رو مینویسید درباره اش چندتا فیلم و سریال یا هرچیزی معرفی کنید ؟

  2. روش هاش کاملا الکی و باور دروغه(بعضیاش) و بعضا هم خیلی ناقص و عنوانی بود
    روش های گرگینه شدن گاز گرفتن یه آلفا میتونه گرگینت کنه یا باید کتاب رستاخیز مردگان رو که توسط یه شیطان پرست نوشته شده بود رو بخونی نحوه تبدیل شدنشو نوشته (البته بتونی زنده بمونی)

    1. مطالب من طبق مطالعه افسانه ها و باور های قوم های مختلف بوده نه فیلم ها و سریال ها.
      اولین گرگینه به نظرت چطوری به وجود اومد؟ کی گازش گرفت؟

  3. اگر خون آشام یا گرگینه اصیل هست که بتونه بهم کمک کنه تبدیل شم بهم پی ام بده ضرریاتش با خودم اگر کسی هست بهم پی ام بده به این ایدی Betab_mesle_mah

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 + 4 =


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن