موجوداتیونان

پگاسوس اسب بالدار در اساطیر یونان

پگاسوس

پگاسوس اسب نر بالدار افسانه ای،یکی از معروف ترین موجودات افسانه ای در اساطیر یونان است.
او به رنگ سفید خالص است.او فرزند پوسایدن و مدوسا بوده،وقتی که پرسیوس سر مدوسا را قطع کرد از خون او سه فرزند به دنیا آمد که یکی از آن ها پگاسوس اسب الهی بود.
شاعران از صعود او به بهشت می گویند که چگونه به زئوس رسید و از اون اطاعت می کرد.اون دوست موزها یا موس ها بود (Muses).
از این موجود افسانه ای در شعر های بسیاری نام برده شده است و حتی از او به عنوان نماد استفاده میکنند.مجسمه ها و آثار هنری بسیاری از او دیده می شود.

پگاسوس
مجسمه پگاسوس

پگاسوس و چشمه ها

طبق افسانه ها هرجا که او سم خود را می کوبید چشمه ای از زمین در می آمد. او چشمه ای به نام هیپوکرین در کوه هلیکون ساخت که برای موزها بسیار عزیز و ارزشمند بود.
آمده است که وقتی او داشت از چشمه ای آب می نوشید،قهرمان بلروفون او را به اسارت گرفت.

بلروفون

پگاسوس به بلروفون در مبارزه با کایمیرا کمک کرد.در افسانه آمده است که پیشگویی به بلروفون گفت که شبی در معبد آتنا بخوابد.آتنا آن شب به ملاقات او آمد و به او ابزار هدایت اسب از جنس طلا داد.وقتی او مشغول نوشیدن آب از چشمه بود توسط بلروفون اسیر شد.

پرسیوس

وقتی او به دنیا آمد به سرعت به آسمان ها پرواز کرد اما آتنا او را گرفت و به پرسیوس داد تا به اتیوپیا پرواز کند و به آندرومدا کمک کند.
این داستان زیاد رایج نیست و صحت ندارد.گفته شده پرسیوس با کفش های پرنده ای که از هرمس گرفته بود پرواز می کرد.

المپیوس

بعد از خدمت به بلروفون پگاسوس به زئوس خدمت می کرد.او وظیفه داشت که صاعقه و رعد و برق زئوس را در کنار خدمتکاران و دیگر همراهان زئوس حمل کند.پس از سالیان سال خدمت و وفاداری زئوس او را محترم و افتخارآفرین شمرد و او را تبدیل به صورت فلکی کرد.

پگاسوس
ظرف باستانی ایرانی با نقش پگاسوس پیدا شده در مسجد سلیمان

نماد

در جنگ جهانی دوم نیرو های هوایی و چتر باز انگلستان از نماد بلروفون سوار بر پگاسوس استفاده می کردند.این نماد نشانگر یک مبارز است که از آسمان به جنگ می آید،دقیقا مانند هدف چترباز های جنگی.
در نبرد نرماندی نیرو های هوایی بریتانیا یک پل را به تصرف خود در آورده بودند و به افتخار این حرکت نام این اسب زیبا را به روی پل گذاشتند.
پرچم کنونی توسکانی از نماد این اسب بالدار استفاده می کند.

پگاسوس
نماد پگاسوس
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 + 2 =


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن