اسکاندیناویسلاح ها

میولنیر چکش ثور (Mjölnir)

شمشیرها، گرزها، داس ها، کمان ها، تبرها و سایر سلاح های کشنده باعث افزایش قدرت خدایان در اساطیر باستان شده اند. خدای رعد و برق در اساطیر نورس،با چکش میولنیر از کیهان محافظت می کند و یا با یک ضربه نابودی به ارمغان می آورد.اکنون این سوال پیش می آید که چکش میولنیر چیست ؟

میولنیر چیست ؟

چکش میولنیر،سلاح قدرتمند “ثور” در اساطیر نوردیک است.این چکش به “ثور” قدرت وسیعی داد و گویا به دستان دورف ها ساخته شده است.چون دسته پتک میولنیر کوتاه بود،”ثور” فقط می توانست با یک دست آن را کنترل کند و برای اینکار نیاز داشت یک دستکش جادویی بپوشد.
“ثور” از این سلاح برای دفاع از بهشت و زمین در مقابل غول ها و نیرو های اهریمنی آنان استفاده می کرد.
از میان تمام نماد های افسانه ای اسکاندیناوی،چکش “ثور” مهم ترین و معروف ترین آن هاست.این یک سلاح معمولی نبود زیرا هروقت “ثور” آن را به سمت دشمنان پرت میکرد،مانند بومرنگ به دستان اون باز می گشت.
نام “ثور” به پروتو ژرمن بر می گردد و به معنای رعد و برق است و وقتی او با این سلاح ضربه میزد صدای رعد و برق شنیده می شد.پس بدون شک معنی اسم این سلاح برق یا آذرخش می باشد.
البته برخی این نام را به هندو اروپایی و اسلاوی باستان ریشه یابی کردند که به معنای برف جدید یا سفید است که نشانگر همان رنگ برق است.

میولنیر,ساخت میولنیر,میولنیر چیست
میولنیر

ساخت میولنیر : چگونه این سلاح ساخته شد

این سلاح توسط حیله گری و حقه بازی”لوکی” ساخته شد.شیطنت “لوکی” به حد بالایی رسیده بود که در یکی از روز ها او گیسو طلایی “سیف” همسر “ثور” را برید.”ثور” بسیار خشمگین شد و او را به شکستن استخوان هایش تهدید کرد،اما “لوکی” بسیار زبان باز بود توانست جان سالم به در ببرد.
اون به “ثور” قول داد که موهای بهتر و زیباتری از دورف ها می گیرد و برای او میاورد.”ثور” قبول کرد و او را به سوارت آلفهایم فرستاد،غار هایی که دورف ها در آن زندگی می کنند.
دورف ها در ساخت و ساز بسیار ماهر بودند به همین علت لوکی آن هارا گول میزد تا برایش ابزار با ارزش بسازند.
لوکی موی جدید و زیبا را از پسران یک دورف به نام “ایوالدی” دریافت کرد.همچنین آن ها دو آیتم دیگر ساختند.یکی Skidbladnir که یک کشتی بود که کوچیک و تا می شد تا در جیب جا شود و همیشه بهترین باد هارا به بادبانش برساند،دیگری Gungnir بود که نیزه بسیار مرگ بار و خطرناکی است.
“لوکی” بسیار شگفت زده شده بود و آیتم های بیشتری میخواست.او دو برادر “بروکر” و “سیندری” را گول زد که شما نمی توانید آیتم های قوی تری نسبت به دو برادر دیگر خود بسازید.حتی او سر خود را شرط گذاشت.
همین باعث شد تا آن ها گرازی به نام “Gullinbursti” خلق کردند که موهایی از جنس طلا داشت.همچنین حلقه ای به نام “Draupnir” ساختند.برای آیتم سوم آن ها به ساخت میولنیر پرداختند.
لوکی برای اینکه شرط را نبازد خود را تبدیل به حشره ای کرد و در مراحل ساخت این آیتم ها،”بروکر” را نیش میزد.وقتی “بروکر” در حال ساخت میولنیر بود،”لوکی” پلک چشمانش را نیش زد تا جلوی او را بگیرد و تا کمی موفق شد زیرا چکش قرار بود دسته خیلی بلندی داشته باشد،اما “بروکر” از پس آن بر نیامد.
“لوکی” چکش و مو را به “ثور”،گراز و کشتی را به “فریا” و حلقه و نیزه را به “اودین” هدیه داد.

کارایی میولنیر

علاوه در جنگ و نابودی،از این سلاح در مراسم ها به عنوان ابزار تشریفاتی استفاده می شد.از این چکش برای دادن نعمت و موهبت در تولدها،عروسی ها و مراسم ختم استفاده می شد.بر روی قبر های بسیاری نماد میولنیر پیدا شده است.در یک حکاکی باستانی بر روی یک سنگ نشان داده شده است که از این چکش در مراسم ازدواج دو نفر استفاده می شد و همچنین نعمت باروری را به طرفین عطا می کرد.
داستانی وجود دارد که می گوید یک غول توانست چکش را بدزدد و به شرطی آن را باز می گرداند که با الهه “فریا” ازدواج کند.”ثور” مانند فریا لباس می پوشد و این غول را فریب می دهد و بعد از بدست آوردن سلاحش او را به قتل می رساند.

میولنیر به عنوان نماد

در دوران مسیحی شدن مردم اهل شمال اروپا،نماد این چکش بسیار ارزشمند شد.نماد مسیحیت یک صلیب بود،کسانی که به روش های باستانی پایدار بودند و مسیحیت را قبول نداشتند از نماد میولنیر استفاده می کردند.
در دوران وایکینگ ها،جنگجویان از گردنبند هایی با این نماد استفاده می کردند تا وفاداری خود را به “ثور” نشان دهند.حتی برخی بر این باور بودند که مانند خودش چکش به صاحبش قدرت و نعمت فراوان می دهد و از و محافظت می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 1 =


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن