موجوداتیونان

لامیا هیولای کودک خوار (Lamia)

لامیا

در اساطیر یونان،لامیا زنی بود که پس از کشته شدن کودکانش توسط هِرا،تبدیل به هیولایی کودک خوار شد.هِرا همسر زئوس بود و متوجه قرار های مخفیانه او با لامیا شد.
او نفرینی بر روی این زن قرار داد که هرگز نتواند بخوابد و این تا ابد او را عذاب دهد اما بعد ها زئوس به او قدرتی عطا کرد که بتواند چشم خود را حذف کند.
در قدیم از او به عنوان یک بوگی استفاده می شد که امروزه برای ترساندن کودکان استفاده می کنند.
در کشور ما از کلمه لولو استفاده می کنند که گویا بچه های نامنظم و شیطان را می خورد.
بعد ها در داستان ها از او به عنوان یک نوع روح یاد کردند که مرد هارا وسوسه می کند تا نیاز های جنسی خود را بر طرف کنند و سپس از آن ها تغذیه می کند.

لطفا در صفحات اجتماعی ما عضو شوید
اینستاگرام=monsterpedia.ir
کانال=@monsterpedia

شکل ظاهری

او را اغلب به شکل مار یا کسی که قابلیت های مار را دارد می شناسند.در متون قدیمی پیدا شده،از موجودی نام می برند که نیمی از آن زنی زیبا و نیمه ی پایینی آن از مار است.

لامیا در اساطیر باستان

در افسانه،لامیا زنی زیبا بود که زئوس عاشق او شده بود اما هرا همسر زئوس متوجه این داستان شد و کودکان لامیا را نابود کرد و اورا نفرین کرد که هرگز نخوابد و تا ابد عذادار باشد.زئوس به او قدرتی داد که تغییر شکل دهد و چشمان خود را حذف کند.
دیودور سیسیلی تاریخ دان یونانی لامیا را ملکه لیبیا می دانست.او از داستانی می گوید که در آن، این ملکه زیبا به سربازان خود دستور قتل تمامی کودکان شهر را داد.این وحشیگری باعث شد که او تبدیل به هیولا شود و زیبایی خود را از دست بدهد.
ارسطو فیلسوف یونانی از روایتی می گوید که هیولایی به شکل زنی زیبا،شکم زنان باردار را پاره می کند و جنین آن ها را می خورد.همچنین ارسطو او را از قوم سکاها می دانست که ایرانی تبار بودند.

اصل و نسب

در یکی از منابع لامیا را فرزند لیبی می دانستند که مادر پادشاه بلوس بود.
در همان منبع آمده است که زئوس او را به ایتالیا برد و شهر لاموس،شهر آدم خواران بعد از او نام گذاری شد.عده ای او را ملکه آنان می دانستند.

عصر هلنیستی

لولوخورخوره

از لامیا به عنوان لولوخورخوره یا همان بوگی استفاده های بسیاری می شد.به گونه ای که مادران یا پرستاران برای ترساندن کودک شیطان و بازیگوش از نام او استفاده می کردند.حتی داستانی در میان پرستاران کودک وجود داشت که میگفت کودکی را از شکم این موجود بیرون کشیدند و همچنان زنده بود.

آپولونیوس از تیانا

آپولونیوس از تیبانا کتابی هشت گانه است که زندگی این فیلسوف و استاد را شرح می دهد.این کتاب توسط فیلوستراتوس نوشته شده است.
در این کتاب داستانی وجود دارد که گویای آن است که آپولونیوس لامیا به اسارت گرفته است.
او در اینجا به عنوان زنی اغواگر شناخته می شد که دانش آموزان جوان این استاد را به دام خود می انداخت.
او در این کتاب،این زن را به شکل مار توصیف کرده است که از خون جوانان تغذیه می کند زیرا تازه تر و پاک تر است و حتی برخی از مردم او را به عنوان نوعی خون آشام می دانند بر خلاف اینکه او گوشت خوار است.
یکی از قدرت ها و توانایی های او ایجاد توهم بود.گویا آپولونیوس در توهم کاخی مجلل با خدمتکاران فراوان گیر کرده بود اما وقتی دست لامیا را رو کرد،از این توهم خارج شد.

لامیا

خویشاوندان

موجودات افسانه ای بسیاری مانند لامیا وجود دارند که در ریشه به او ربط داده می شوند یا از قدرت های همچنینی برخوردارند.شاید با نام دیگر شناخته شوند و یا حتی نام نداشته باشند.

پوین از آرگوس

در افسانه ای آمده است که آپولو هیولایی انتقام جو به آرگوس می فرستد که در نهایت کشته می شود.
این هیولا بعد ها لامیا شناخته شد.
دختر پادشاه کروتوپوس به نام Psmatahe از آپولو فرزندی داشت که او را از دست می دهد و به دلیل این بی بند و باری اعدام می شود.آپولو برای انتقام هیولایی کودک خوار به آرگوس می فرستد.
در برخی از ورژن های این داستان،این هیولا چهره و سینه های زنانه داشت و از پیشانی او ماری بیرون می آمد که گویا به اتاق کودکان رفته و آن هارا می دزدد.

افسانه لیبیایی

از گروهی از موجودات مردخوار در لیبیا نام برده شده است که بدن زنانه داشته و نیم تنه ی پایین آن ها را بدن ما تشکیل داده است.همچنین دست های هیولا مانند داشتند.

لامیا

قرون وسطا

در قرون وسطا بر این باور بودند که لامیا ها نژادی از موجودات هستند که کودکان را دزیده و آن هارا تکه تکه می کردند.
در کتاب مقدس عبری لیلیث را،لامیا ترجمه کردند.
نویسنده های مسیحی هشدار هایی از وجود این موجودات وسوسه کننده دانند که با وسوسه کردن مردان متاهل باعث خرابی ازدواج ها می شد.
برخی بر این باورند که دو شخص با نام لامیا وجود داشته است.یکی لامیا همان ملکه لیبیا و دیگری لامیا دختر پوسایدن.
یکی از این دو را مادر سیلا یا سکولا هیولایی افسانه ای دریا می دادند که نیم تنه پایینی آن از تعداد زیادی مار تشکیل شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 28 =


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن