اروپاایرانسلتیکعربموجودات

پری یا فری (Fairy)

پری

فری،فِی یا پری نوعی روح جادویی است که ظاهری مانند انسان دارد اما جثه آن مانند یک حشره، ریز است.آن ها توانایی حقه زدن و جادوگری دارند و بعضی اوقات آرزو انسان را بر آورده می کنند.
اغلب ظاهری زیبا و رنگارنگ دارند اما گونه ای از آن ها نام برده شده که شیطانی هستند.
پری ها به یک ریشه بر نمی گردند،تمدن های زیادی از آن ها گفته اند اما در اصل این موجود افسانه ای ریشه در اروپا (اسلاوی،سلتیک،آلمان و فرانسه) دارد.
بعضی از افسانه ها می گویند که باید از ابزاری یا طلسمی استفاده کرد تا در برابر پری ها در امان ماند.مانند زنگوله کلیسا،برعکس پوشیدن لباس،شبدر چهار برگ و …
پری ها مسافران را از جاده ها دور می کردند و آن هارا طلسم می کردند.قبلا بر این باور بودند که معلولیت های جسمی و بیماری سل کار آن هاست.

پری
پری

لغت Fairy

کلمه انگلیسی fairy از لغت فرانسوی faierie گرفته شده است که خود به faie باز می گردد.faie در افسانه های فرانسه به زنی می گفتند که جادوی بسیار قوی ای داشت.
کلمه fairy به عنوان صفت هم استفاده می شود و هیچ اشاره ای به موجود افسانه ای ندارد،مانند fairy tale به معنای داستان تخیلی.

توصیف ظاهری

آنها معمولا انسان های کوچک و بالدار تصور شده اند که توانایی های جادویی دارند و گاهی می توانند تبدیل به انسان شوند.می گویند که لباس آن ها تیره بوده و چشم های سبز رنگ دارند،گاهی کفش پوشیده و گاهی پا برهنه اند.آن ها را موجوداتی بالدار می دانند اما عده ای می گویند که آن ها بدون بال و با استفاده از جادو پرواز می کنند و یا سوار پرندگان می شوند.

اساطیر مسیحی

جیمز یکم انگلستان در وصیت نامه خود از پری ها نام برد و اشاره کرد که آنان توانایی پیشگویی،حل مشکل و جابجایی افراد با جادو را داشتن.معمولا جادوگران قوی بودند که از این خدمات بهره می بردند.
گاهی به عنوان خدایان کوچک تر توسط کافران پرستیده می شدند.

فرشتگان سطح پایین

داستانی گویای این است که فرشتگان علیه بهشت شورش کرده بودند و خدا دستور داد درهای بهشت را ببندند.فرشتگانی که در جهنم خدمت میکردند تبدیل به شیاطین شدند و فرشتگانی که در بهشت بودند فرشته ماندند اما آن هایی که میان این دو بودند تبدیل به پری فرشتگان کوچک تر و ضعیف تر شدند.

شیاطین

در قرن ۱۹ام یک باورِ ثبت شده وجود داشت که پری ها همگی نوعی شیطان بودند.ارتباط با آن ها مانند جادوگری ممنوع بود و با مجازات مرگ روبرو می شدند.

ارواح مرگ

برخی بر این باورند که پری ها ارواح مرگ بودند و شباهت زیادی به روح مردگان دارند.حتی می گویند که اگر به آن ها خیره شوید به شکل یکی از نزدیکان از دسته رفت ظاهر می شوند.

مردمان مخفی

با پیدایش شهرها،خانه ها و ابزار در اعماق زمین به این تئوری رسیدند که پری ها موجودات بودند که به صورت مخفی زندگی می کردند و میانه خوبی با انسان ها نداشتند.

روش های حفاظت

وقتی کار به محافظت از خود در برابر پری ها کشیده می شود،برعکس پوشیدن لباس،زنگوله های کلیسا و شبدر چهاربرگ جواب گو است.
در نیوفانلند کانادا نان را رایج ترین محافظ در برابر آن ها می دانند زیرا نان مربوط به زمین و طبیعت می شود و مواد سازنده آن از زمین می آید و این پریان را آزار می دهد.
هرجا که شایعه از وجود آن ها بود مردم برای عبور در جیب خود نان قرار می دادند.

برخی از پریان اسب سواری میکردند و به افسار اسب زنگوله می بستند تا از شر پریان بد و پلید خلاص شوند.به همین دلیل مردم هم از زنگوله ها استفاده می کنند.برخی بر این باورند که صدای خروس باعث دور کردن آن ها می شود اما عده ای می گویند که پریان سوار پرندگان و موجودات دیگر می شوند.

اسکاتلند

در اسکاتلند مکان هایی وجود دارد که می گویند محل زندگی پریان است.مانند بوته ها و نوع خاصی از درختان که آسیب زدن به آنها باعث مرگ فرد می شود.اسکاتلندی ها بسیار از این موجود ترس دارند.

یک تئوری وجود دارد که می گوید اگر نام یک پری را بدانید و آن را صدا بزنید می توانید از او کار بکشید.او به شما هدیه و قدرت های جادویی می دهد.

مجسمه پری

افسانه ها

در افسانه ها آمده است که پریان می توانستند شکل حیوانات به خود بگیرند.در اسکاتلند آن ها تبدیل به آهو می شوند.
در داستانی آمده است که کشاورزی دام های خودرا به زمین پریان می برد و یکی از پری ها برای ترساندن او تبدیل به اسبی بزرگ با بال های عقاب و دم اژدها شد که آتش از دهانش خارج می شد و بعد به شکل یک انسان کچل و یک پا در می آمد که دورش آتش می چرخید.
ویلیام بلیک شاعر و نقاش بریتانیایی ادعا می کند که در باغچه خانه خود مراسم ختم یکی از پریان را دیده است.او میگفت که موجودات سبز رنگ و بالدار کوچک یکی از مردگان خود را که بر روی برگ گل رز آرامیده بود دفن می کردند و شعر می خواندن و پس از تمام شدن مراسم ناپدید شدند.

اساطیر ایران

در ابتدای شاهنامه فردوسی،سروش به شکل یک پری به سوی کیومرث و پسرش سیامک می رود و از دیو ها به آن ها هشدار می دهد.
در شعر رستم و سهراب،رستم،پرنسس تهمینه را پری چهره خطاب کرد زیرا او نقابی به جلوی صورت داشت و صورتش نهان بود.
در اسلام آن هارا نوعی جن خوب می دانستند که به انسان ها خوبی می کنند و به خدا ایمان دارند.ترک های مسلمان به وجود پری ها اعتقاد دارند مانند وجود جن،افریته،دیو و شیاطین.
ازدواج با آن ها ممکن است اما به دلیل بی حوصلگی و بی اعتمادی انسان ها اغلب ناموفق می شود.

فیلمی از اثبات وجود این موجود را در اینستاگرام یا کانال ما مشاهده کنید.
کانال=@monsterpedia
اینستا=monsterpedia.ir

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 11 =


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن