اساطیرروم

کیوپید(Cupid) خدای عشق و علاقه

کیوپید

کوپید یا کیوپید (در لاتین کوپیدو به معنای میل) خدای میل،عشق شهوانی،جاذبه و محبت است.
او را اغلب به عنوان پسر ونوس و مارس می شناسند.
او به شکل پسری چاق و چله است که تیر و کمان سلاح اوست.گویا اگر کسی از او تیر بخورد دچار عشق و میل شدیدی به کس دیگری می شود.در اساطیر یونان خدای مشابه او اروس است.

کیوپید کوپید
کیوپید و کمانش

ریشه و تولد

در ادبیات لاتین کیوپید را پسر ونوس می دانند اما پدری برای او در نظر نگرفته اند.
سنکای جوان فیلسوف رومی پدر او را وولکان نامید اما سیسرون بر این باور است که سه تا کیوپید وجود دارد که پدر و مادر متفاوتی دارند.اما بعد ها اغلب او را پسر ونوس و مارس دانستند.

ویژگی ها و تم ها

کیپوید بال هایی مانند یک فرشته دارد و نمادش مشعل و تیر و کمان است زیرا عشق قلب را زخمی می کند و به آتش می کشاند.بعضی وقتا او را چشم بسته نشان می دهند زیرا عشق چیزی نیست که با چشم دیده شود بلکه با قلب حس می شود.در بعضی از آثار هنری در اطراف او میوه ها و حیوانات دیده می شوند.

تیر های کیوپید

کیوپید دو نوع تیر حمل می کند یکی طلایی با سری تیز و دیگری از جنس سرب با سری کند.
تیر طلایی باعث ایجاد میل شدید و غیر قابل کنترل می شود در صورتی که تیر سربی باعث ایجاد نا امیدی و ترس می شود و شخص می خواهد از دست طرف مقابل فرار کند.
می گویند وقتی آپولو تیر اندازی کیوپید را مسخره کرد او با تیر طلایی به آپولو شلیک کرد و با تیر سربی معشوق او دفنی را زحمی کرد.دفنی از عشق شدید آپولو فراری بود برای همین از پدرش کمک خواست،پدرش او را تبدیل به درخت کرد که آن درخت بسیار برای آپولو عزیز است.

کیوپید و زنبور ها

در داستان کیوپید دزد عسل آمده است که وقتی او در حال دزدی از کندوی عسل بود توسط زنبوری نیش زده شد،سپس گریه کنان به پیش مادر خود ونوس رفت و گفت این عادلانه نیست که موجودی به این کوچیکی همچین زخم دردناکی ایجاد کند.مادرش خندید و گفت خودت موجودی کوچک هستی با این حال زخم عشق را به وجود می آوری.

کیپوید و دلفین ها

در آثار قدیمی و جدید از کیوپید،اغلب او را سوار بر دلفین نشان می دهند.حتی دیده شده که دلفین او را از دست یک اختاپوس نجات می دهد.برخی بر این باورند که دلفین ها به انسان ها نزدیک اند و راحت دوست می شوند به همین دلیل نماد علاقه است که بسیار شبیه و مربوط به کیوپید است.
می گویند که سوار شدن کیوپید بر یک موجود وحشی دریایی نشان گر این است که عشق انسان را رام می کند و مانند دلفین سواری سرعت عشق بسیار زیاد است.

شیطان فساد

افسانه های قرون وسطایی می گویند که کیپوید شیطان فساد است و انسان هارا به سمت رابطه های کثیف می کشاند.
کیف تیر های او را به مغز منحرف تشبیه کرده اند که تیر های آن سم کمان آن دوز و کلک و مشعل او شهوت سوزان است.

کیوپید خفته

کیوپید در حال خوابیدن تبدیل به نماد غیبت معشوق یا تیره شدن عشق او شده است.
گویا فرد بی حوصله شده و دیگر به هیچ چیز اهمیتی نمی دهد و فقط میخواهد بخوابد.

عشق همه چیز را تسخیر می کند

نقاشی معروف عشق همه چیز را تسخیر می کند که از روی یک شعر کشیده شده است.
“عشق همه چیز را تسخیر می کند پس بیایید خودمان رو تسلیم عشق کنیم”

کیوپید و سایکیس

سایکیس دختری زیبارو بود به طوری که بسیاری از مردم برای دیدن او مسافت زیادی را سفر می کردند.او خواستگار نداشت و پدرش نگران شده بود بنابراین با پیشگویی مشورت کرد و جواب نا خوشایندی شنید.پیشگو به او گفت که باید دخترت را مثل عروس آرایش کنی و به بالای کوه ببری سپس هیولایی خواهد آمد که شوهر او خواهد بود.


زیبایی سایکیس باعث حسادت ونوس شده بود بنابراین به کیوپید دستور داد که کاری کند او عاشق یک هیولا شود اما کیوپید پس از دیدن او تاب نیاورد و عاشق شد و ترتیب آن را داد که او را به قصر خود بیاورند.در آن قصر زیبا او توسط خدمتکاران نامرئی پذیرایی می شد و شب ها با شوهر خود در تاریکی همبستر می شد اما یک شرط داشت که نباید به صورت کیوپید نگاه می کرد.


پس از مدتی سایکیس دلتنگ خواهران خود شد و درخواست ملاقات با آن هارا داد.خواهران به زندگی فعلی سایکیس حسودی می کردند بنابراین ذهن او را مسموم کردند و گفتند که حتما شوهر تو هیولا است که نمی خواهد او را ببینی.


آن ها به او یک چراغ همراه با یک چاقو دادند که شب در هنگامی که کیوپید خواب است او را ببیند و این هیولا را به قتل برساند.شب فرا رسید و سایکیس دست به کار شد.وقتی با چراغ بالاسر کیوپید ایستاد دید که او پسری بسیار زیبا است و بال هایی نرم و لطیف دارد.از زیبایی او لرزید و روغن جوشان چراغ به روی او ریخت.کیوپید با دیدن خیانت او ناراحت شد و از دست او فرار کرد.

سایکیس خواهران خود را مقصر می دانست به همین دلیل درخواست ملاقات دیگری با آن ها داد.تنها راه ورود به قصر سوار بر باد جادویی(زفیروس) بود اما ایندفعه باد منتظر آن ها نبود و آن ها به دره عمیق سقوط کردند.او تمام دنیا را به دنبال معشوق خود گشت اما او را پیدا نکرد سپس ناچارا از ونوس که به او حسادت می کرد کمک خواست.ونوس او را شکنجه کرد و سپس به او چند ماموریت سخت داد.

آخرین ماموریت

آخرین ماموریت به این صورت بود که او باید به دنیای زیرین می رفت و پماد زیبایی را برای ونوس میاورد اما در راه برگشت وسوسه شد و در قوطی را باز کرد و از آن بخاری خارج شد که او را به خواب برد.کیوپید از دوری اون طاقت نیاورد و به کمک او شتافت سپس از زئوس درخواست کرد که با او ازدواج کند.زئوس موافقت کرد و ونوس با سایکیس آشتی کرد.سپس آن دو در کنار هم با خوشی زندگی کردند.

می گویند وقتی دو نفر در نگاه اول عاشق می شوند این کیوپید است که تیری به قلب آن ها می زند؟ نظر شما چیه؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 + 29 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن