اساطیرداستان هایونان

افسانه آراکنی(Arachne)

روزی روزگاری در یونان باستان دختری به نام آراکنی زندگی می کرد.او بافنده (فرش بافی یا تابلو فرش) بسیار ماهری بود،به حدی مغرور بود و به خودش افتخار می کرد که الهه ی دانایی و مهارت آتینا را به چالش دعوت کرد.آتینا الهه ی دانایی،ساخت و ساز،مهارت جنگی و … بود و بسیار سریع یاد می گرفت و این چالش را نوعی توهین دانست،به همین خاطر این چالش را قبول کرد تا آراکنی را سر جای خود بنشاند.

آتینا به حدی از این توهین عصبانی بود که که چهار پیام از انسان هایی که خود را با خدایان برابر می دانستند و بعد ها مجازات شدند بافت.اما آراکنی متوجه این نکته نشد و او هم چهار تصویر از مجازات بی دلیل انسان ها توسط خدایان بافت.

آراکنی بافنده بهتری نسبت به آتینا بود اما او آنقدر خدایان را بد توصیف کرد که باعث خمشگین شدن آتینا شد.به همین دلیل آتینا او را به عنکبوت تبدیل کرد.یونانیان دلیل بافندگی عنکبوت برای زندگی و شکار را بخاطر همین داستان می دانند.

آراکنی Arachne عنکبوت غول پیکر افسانه آراکنی مانسترپدیا

 

در ورژن دیگری از داستان می گویند که آراکنی از توهین به خدایان خجالت زده شد و خودش را کشت به همین دلیل آتینا او را به صورت عنکبوت زنده کرد تا همیشه بتواند ببافد.

 

برخی بر این باورند،شرط این مسابقه این بود که بازنده دیگر هیچوقت به پارچه و ابزار بافندگی دست نزند.در این ورژن از داستان آتینا برنده مسابقه بود به همین دلیل قلب آراکنی شکست و بسیار ناراحت شد.آتینا هم از روی دلسوزی او را به عنکبوت تبدیل کرد تا بتواند بدون استفاده از پارچه و ابزار باری دیگر ببافد و خوشحال شود.

 

مهم نیست داستان چگونه تمام شود اما این موضوع دست نخورده باقی می ماند که آراکنی بسیار مغرور بود و به خدایی که استعدادش را مدیون او بود هم احترام   نمی گذاشت.داستان هایی مانند این نشان دهنده این هست که خدایان و الهه های یونان می توانند ظالم یا مهربان باشند،با اینکه قدرتمند هستند اما در رفتار مثل انسان ها عمل می کنند.

 

امروز آراکنی سوژه بسیار خوبی برای فیلم ها و بازی های کامپیوتری شده است.


این داستان نشان دهنده این است که خود باوری بیش از حد می تواند برای انسان مشکل ساز شود یا پس از رسیدن به مراحل بالاتر،خود را بالاتر از استادی که به ما آموخت بدانیم و او را کوچک بشماریم. فرقی نمی کند که نفرین شده باشد یا آتینا از روی دلسوزی او را تبدیل کرده باشد، اما به هر صورت آراکنی برای این تغییر آماده نبود.همه ی ما در زندگی تغییر های بسیاری می کنیم و ممکن است از بعضی از این تغییرات راضی نباشیم.اما نباید مغرور یا شاکی باشیم،اگر چیزی داریم از آن درست استفاده کنیم و همیشه در تلاش به دنبال نداشته ها باشیم.

نوشته های مشابه

‫۵ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 18 =


دکمه بازگشت به بالا
بستن