اساطیرمصر

آنوبیس(Anubis)

“آنوبیس” (Anubis) یک خدای باستانی مصری است و به زبان مصری “آنپو” نامگذاری می شود.”آنوبیس” را خدای مرگ و مومیایی شدن می دانند و معمولا به شکل یک سگ سان یا یک انسان با سر سگ یا گرگ دیده می شود.باستان شناسان می گویند که سر آن مانند سر گرگ طلایی آفریقایی است.او پوست سیاه رنگ دارد که نشان گر مرگ و زندگی،پوسیدگی جنازه و خاک رود نیل است.او سلاحی به نام Wepwawet در درست دارد.نام همسر او “آنپوت” (Anput) و دخترش “کبچت” (Kebechet) است.

لطفا در صفحات اجتماعی ما عضو شوید
اینستاگرام=monsterpedia.ir
کانال=@monsterpedia

همه ی خدایان مصر نقش هایی داشتند،در زمان اولین سلسله مصر “آنوبیس” نگهبان قبر ها بود،در سلسله ی میانی خدایی که باعث پوسیده شدن مردگان می شد و همچنین به عنوان جانشین “ازیریس” خدای جهان زیرمین شناخته می شد که روح را به جهان بعدی می برد.اغلب به او لقب ترازو را می دهند و می گویند وقتی کسی می میرد،”آنوبیس” قلب او را بر روی ترازو می گذارد و می سنجد که آیا او لایق ورود به دنیای مردگان است یا خیر.”آنوبیس” در تاریخ بسیار نام برده شده و در کتیبه ها و نقاشی های باستانی مثل به وضوح دیده می شود اما در افسانه های مصر نقشی ندارد.

در قرن هفتم وقتی یونانیان به مصر رسیدند این خدا را با نام های Anpu یا Inpu می شناختند.معنی آن به فرزند سلطنتی بر می گردد.خود کلمه Inpu به ریشه Inp بر می گردد که به معنای پوسیدگی،تباهی یا فرو ریختن است.همچنین اون صاحب لقب هایی مانند “اولین از غربی ها”،”ارباب سرزمین مقدس”،”کسی که بر روی کوه مقدس است”،فرمان روای نه کمان”،”سگی که چند میلیون نفر می خورد”،”استاد راز ها”،”کسی که انسان را مومیایی می کند” و “اولین از دو مکان مقدس” است.

نام او به خط باستانی هیروگلیف مصری

آنوبیس
آنوبیس

تاریخچه

“آنوبیس” به شکل یک شغال یا یک انسان با سر شغال در کتیبه های زمان هورآها و دجر از اولین فرعون های مصر کشیده شد.از آنجا که مرده ها درقبر های کم عمق دفن می شدند،اغلب آنها توسط شغال خورده می شدند به همین علت مصریان با این باور که باید آتش را با آتش کشت،مرده های خود را مومیایی و جادو می کردند و بر دیواره های قبر نقش “آنوبیس می کشیدند تا به آن ها قول جاودانگی پس از مرگ داده شود.

در زمان پادشاهی قدیم در مصر “آنوبیس” مهم ترین خدای مرگ بود.او را جانشین “ازیریس” می دانستند که وظیفه داشت روح انسان را به جهان پس از مرگ هدایت کند.

“آنوبیس در ابتدا پسر “را”(Ra) خدای خورشید شناخته شد اما بسیاری بر این باورند که امکان دارد او پسر “هسات”(Hesat) یا “بستت” (Bastet) باشد.

در یک دوره هم او را با خدای یونانی “هرمس” (Hermes) ادغام کردند زیرا هر دو کارشان هدایت روح پس از مرگ بود.این خدای ادغام شده “هرمانوبیس” (Hermanubis) نام داشت و پایتخت این فرقه “کاینوپلیس” (Cynopolis) به معنای شهر سگ ها بود.

آنوبیس
آنوبیس

وظایف آنوبیس

نگهبان مقبره ها

بر خلاف سگ سانان وظیفه “آنوبیس” نگهبانی از مردگان بود.به همین دلیل در کتیبه های باستانی به او لقب های tpy-ḏw.f و nb-t3-ḏsr  دادند که به معنای کسی است که از بالا از مردگان مراقبت می کند یا به معنای ارباب نکروپولیس یا همان سرزمین مردگان است.

یک افسانه ای وجود دارد که می گوید “آنوبیس” در حال نگهبانی از بدن “ازیریس” بود که “ست” خود را به شکل پلنگ در آورد و به سوی جنازه حمله کرد.”آنوبیس” با میله آهنی داغ او را زخمی کرد و بر بدن او علامت گذاشت سپس به آرامی پوست او را کند و به عنوان لباس بر تن کرد.راهبانی که نزدیک مرگ بودند این لباس را می پوشیدند تا یادآور پیروزی “آنوبیس” باشند.بعضی ها می گویند دلیل خال خالی بودن بدن پلنگ همین زخم میله آهنی بوده است.

تزیین مردگان

یکی دیگر از وظایف او تزیین مردگان بود.امروزه یکسری اقداماتی رو جسد انجام می شود که برای نمایش عمومی یا مراسم خاکسپاری به شکلی درست نشان داده شود.در مصر باستان این کار را با مومیایی کردن انجام می دادند.می گویند پس از کشته شدن “ازیریس”،”آنوبیس” او را مومیایی کرد.

راهنمای روح

“آنوبیس” وظیفه داشت که زنان و مردان را پس از مرگ به دنیای مردگان هدایت کنند.این کار را “هاثور” خدایی با سر گاو هم انجام می داد.نویسندگان یونانی “آنوبیس” را به “هرمس” تشبیه کردند که وظیفه جفت آنها هدایت روح بود.

سنجش قلب

از دیگر وظایف او سنجش قلب بود. به گونه ی که او قلب انسان را بر روی یک ترازو قرار می داد و در دیگر سمت ترازو حقیقت را قرار می داد که پر یک شترمرغ بود.اگه قلب سبک تر بود روح آزادانه به “دوات” سرزمین مردگان می رفت و اگر قلب سنگین بود روح توسط “آموت” که نیمی شیر،نیمی اسب آبی بود و سر تمساح داشت خورده می شد

آنوبیس
آنوبیس
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 + 14 =


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن